postheadericon Wieczornica Patriotyczna

niepodlega_00

Dnia 9 listopada Szkoła Podstawowa przyłączyła się do uświetnienia obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczął występ dzieci z grupy przedszkolnej oraz uczniów z klas I-III. Swoją szczerością i perfekcyjnym przygotowaniem ujęły publiczność. Słowa m.in. „Katechizmu polskiego dziecka” i wiersza pt. „11 listopada”, a także  przepiękny śpiew piosenek wprowadziły wszystkich w nastrój spotkania.
Uczniowie z klas starszych przygotowali patriotyczny montaż słowno – muzyczny związany z kondycją człowieka we współczesnym świecie w odniesieniu do minionych stu lat. Tematem przewodnim stała się miłość do ojczyzny. W programie nie zabrakło ważnych  wydarzeń i postaci w dziejach drogi Polaków ku wolności. Uzupełnieniem słów przekazujących istotne wartości były utwory muzyczne  w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Indywidualnie zaprezentowała się uczennica klasy III – Gabriela Guzik, wykonując na skrzypcach „Rotę” i śpiewając „Modlitwę obozową”. Przepięknie wydeklamowane słowa wierszy i wzruszające melodie, które były  tematycznie powiązane z najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski sprawiły, iż publiczność niejednokrotnie miała łzy w oczach. 
Dopełnieniem całości stało się wystąpienie pana Czesława Dutki, który jak zawsze niezwykle ciekawie przedstawił prezentację pt. „Rzepiennik Suchy w ostatnim stuleciu”. Obecny obraz naszej miejscowości ukształtowały również burzliwe wydarzenia, ale także  działalność wybitnych postaci. To właśnie ich sylwetki i dokonania sprawiły, że nasza mała ojczyzna jest dumą jej mieszkańców.
Pod koniec spotkania wszyscy wspólnie mogliśmy zaśpiewać najbardziej znane pieśni patriotyczne, a o godzinie 11.11 zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” w myśl hasła „pobijmy rekord dla Niepodległej”.
Spotkanie  było niezwykłą okazją do zamanifestowania naszego patriotyzmu. Podsumowaniem spotkania były wypowiedziane przez uczniów słowa: „Żyć najpiękniej to żyć nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Żyć dla innych to żyć dla kraju, dla ojczyzny. Ojczyzna to my. Oto jest dzisiejsza miara patriotyzmu.” Niech brzmią one jak najdłużej i trwają niezmiennie w naszej pamięci.

 

niepodlega_08

niepodlega_17

niepodlega_21