postheadericon Wydarzenia

postheadericon SPOTKANIE Z P.ZOFIĄ ŚLIWOWĄ

dsc05172

28 września w Szkole Podstawowej miało miejsce nietuzinkowe wydarzenie, w którym uczestniczyli nauczyciele i uczniowie oraz zaproszeni goście: p. Zofia Małopolska, p. Bożena Gomułka, p, Bolesław Wszołek oraz p. Czesław Dutka. Cała społeczność szkolna spotkała się z wyjątkową osobą – panią Zofią Śliwową. W roku 1955 ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Blisko 30 lat pracowała w Redakcji Teatru w Ośrodku Telewizyjnym w Krakowie, w tym kilkanaście jako kierowniczka redakcji. W swoim dorobku zawodowym ma ponad 20 scenariuszy i adaptacji widowisk telewizyjnych, między innymi także spektakli poetyckich. Od 1940 roku była związana z redakcją „Promyczka Dobra”, gdzie zasłynęła jako autorka opowiadań dla dzieci. Kilka lat współpracowała z Tygodnikiem Rodzin Katolickich „Źródło”, gdzie również publikowane były jej opowieści dla najmłodszych. W roku 2001 napisała książkę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia pt. „Z Zuzeli na Stolicę Prymasową” , a w 2003 roku książkę „Patronowie Polscy” poświęconą św. St. Szczepanowskiemu, św. Wojciechowi , św. St. Kostce i św. Andrzejowi Boboli . Jest autorką licznych wierszy i felietonów.

Oprócz faktów z życia mogliśmy wysłuchać fragmentów tekstów autorki zaprezentowanych przez nauczycieli i uczniów szkoły. Dopełnieniem całości były jak zwykle ciekawe opowieści jednego z zaproszonych gości – Pana Czesława Dutki. Jednak momentem, który pozostanie w naszej pamięci będzie ogromnie wzruszająca opowieść Pani Zofii o czasach swojego dzieciństwa i młodości spędzonych w naszej małej ojczyźnie – Rzepienniku Suchym. Wszyscy z zapartym tchem słuchaliśmy wspomnień o wspaniałej nauczycielce – Annie Pyszkowej, o prowadzonym przez nią tajnym nauczaniu , życzliwości oraz okazanej przez nią pomocy w trakcie dalszej edukacji naszego gościa. Pani Zofia z dużym wzruszeniem opowiadała o niełatwych ścieżkach, które przyszło jej pokonać w swoim życiu. Swoją skromnością ujęła nas wszystkich, a wrażliwością sprawiła, iż niejednemu łza się w oku zakręciła. Pani Zofii życzymy przede wszystkim zdrowia i obiecujemy, że w naszej pamięci będzie trwać zarówno jej osoba, jak i słowa, które nam pozostawiła.

postheadericon Akcja charytatywna „Pomoc rodzinie”

dsc05227

W pierwszym tygodniu października miała miejsce w naszej szkole zbiórka pieniędzy na rzecz rodziny Justyny i Piotra Frysztaków z Turzy, która znajduje się w trudnej sytuacji materialnej jak i życiowej. Na początku września 2018 roku spłonął ich dom wraz z całym dobytkiem. Z inicjatywy rodziców i Samorządu Uczniowskiego udało się zorganizować zbiórkę i zebrać kwotę 610,73 zł. Uczniowie chętnie zbierali pieniądze, a poprzez tę akcję pokazali, że wrażliwość i empatia wobec takiej tragedii, to nie tylko pusta słowa, ale konkretne działania oraz pomoc.

                                                                                                         Sylwia Bajorek
                                                                                                          Opiekun SU

postheadericon Spacer po „Małej Ojczyźnie”

W czwartek 13 września br. uczniowie klas I – III wędrowali po „Małej Ojczyźnie”. Zobaczyli budynek starej szkoły, pomnik przyrody - dąb szypułkowy (który w swym obwodzie ma 484 cm) oraz poznali tragedię 19 zakładników i partyzantów AK z terenu jasielskiego i gorlickiego. Zapaleniem zniczy i modlitwą pod Pomnikiem Ofiar Niemieckiego Nazizmu uczcili pamięć tych, którzy polegli za Ojczyznę.

postheadericon Odblaskowe „Sprzątanie świata”

Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie świata - Polska 2018". Hasło tegorocznej edycji, ogłoszone przez Fundację Nasza Ziemia, brzmiało „AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”". Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, nauka selektywnej zbiórki odpadów, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Jak co rocznie akcja „Sprzątanie świata” została połączona z promocją prawidłowych zachowań pieszych w ruchu drogowym. Nieodłącznym elementem były odblaskowe kamizelki zwiększające widoczność, a tym samym poprawiające bezpieczeństwo pieszych na naszych drogach.

Nauczyciele wraz z uczniami klas I – VIII udali się w teren w celu pozbierania rozrzuconych śmieci.

Mamy nadzieję, że nasza praca nie pójdzie na marne, a mieszkańcy wsi, którzy obserwowali przeprowadzone działania, zwrócą większą uwagę na obraz miejscowości, której są gospodarzami, a także sami zadbają o czystość swojej najbliższej okolicy.

postheadericon Dzień Chłopaka

Dla uczczenia Dnia Chłopaka w naszej szkole Samorząd Uczniowski ogłosił dzień 28 września "Dniem w krawacie". Wszyscy uczniowie, począwszy od klasy pierwszej do ósmej prezentowali się w strojach galowych. Tego dnia wspaniałe krawaty były nieodzowną częścią garderoby nie tylko chłopców, ale również dziewcząt oraz nauczycieli z naszej szkoły.

                                                                                             Sylwia Bajorek
                                                                                                opiekun SU

Więcej artykułów…